Orman Yangınlarını Önleme ve Mücadele Koordinasyon Toplantısı Kaymakamımız Kadir DUMAN başkanlığında yapıldı.

 


LÜTFEN ORMAN YANGINI RİSKİNİ HAFİFE ALMAYIN, GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERİN. ALO 177 Yİ ARAYIN.

 

 

Havaların ısınmasıyla birlikte orman alanlarında çıkabilecek yangın riskinin artması nedeniyle alınabilecek tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda konu ile ilgili kısa bir açıklama yapan Kaymakamımız Kadir DUMAN, '2017 yılında yapılan bir piknik sonrası Kütahya da ortaya çıkan daha sonra Bozüyük'e sıçrayan büyük çaplı bir yangın atlattık ve onlarca dönüm alan ve Ormanda yaşayan canlılar yangın sonucu yok oldu. Yangınların büyük çoğunluğu ihmalsizlikten ortaya çıkıyor ancak arkasında çok büyük tahribat bırakıyor. Orman yangınları ile mücadele komisyonunda alınan kararların titizlikle uygulanması ve vatandaşların bilgilendirilmesi ve konunun vehametine büyük hassasiyet göstermesi önem arz etmektedir. İlçe bazında meydana gelebilecek bir orman yangını, anız yangını, ayçiçeği sapı yangını halinde kriz yönetimi önem taşımakta olup Orman İşletme Şefliği, Belediye, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Vatandaşların koordinasyon ve uyumu yangınların büyümeden önlenmesi açısından hayati değer taşımaktadır. Özellikle elektrik hatlarının geçtiği alanlarda ağaçların tıraşlanması konusunda Orman İşletme Şefliği ve OEDAŞ gerekli çalışmaları aksatmadan yerine getirecektir. Yangına yol açacak etkenlerin önüne geçilebilmesi için eğitim ve duyurular çok büyük önem taşıyor. Konu ile ilgili yasakların bilinmesi gerekiyor.
Orman Kanunu'nun 76. maddesi gereği;
a) Devlet ormanlarında; Orman İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde gecelemek,
b) Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terketmek,
c) Ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak,
d) Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu Kanunun 31 inci ve 32 nci maddeleri kapsamına giren köyler hudutları içinde (Orman Köylerinde) anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak,
Yasaktır.
Ormanlık alanlarda kesinlikle piknik yapmak ve mangal yakmak yasaktır. Halkımızdan bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz. 
Ormanlarımızın korunması amacı ile ikaz ve ihbar çok önemlidir. Vatandaşlarımızdan sosyal sorumluluk gereği yangın çıktığında ve buna benzer olayları gördüklerinde ALO 177 numaralı hattı aramalarını ve bilgi vermelerini önemle istirham ediyor. Yangınsız ve kazasız bir yıl diliyorum"diye konuştu.